Cum ne comportam in biserica

Cu evlavie si decenta.
Atunci cind intram in biserica ne facem semnul Sfintei Cruci spunind rugaciunea :

” Intra-voi in casa Ta ,
     indruma-ma-voi in biserica Ta cea sfinta,
     intru frica Ta,
     Doamne,
     povatuieste-ma pentru vrasmasii mei,
     indrepteaza inaintea Ta calea mea „.

Mergem spre altar si ne inchinam mai intai icoanei expusa pe iconostas ( tetrapodul din dreapta ) unde de obicei este icoana Invierii si a patronului bisericii.
Inchinindu-ne rostim o rugaciune legata de persoana Mintuitorului sau a sfintului patron al bisericii. Se trece apoi la icoana din stinga ( Axionita ) icoana Maicii Domnului.
Aici se rosteste rugaciunea :

” Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, nascatoare de Dumnezeu … „.

Mergem pe solee ( pragul din fata catapeteasmei ), inchinindu-ne la icoanele de la catapeteasma, rostind in fata fiecareia rugaciuni specifice. Daca nu avem carti de rugaciuni ne putem ruga cu cuvintele noastre. Apoi ne retragem.
Daca artunci cind intram in biserica este deja o slujba nu ne mai putem permite sa facem tot ritualul acesta ci ne inchinam discret alegindu-ne un loc de unde sa participam la sfinta slujba, urmind sa facem ritualul inchinarii dupa terminarea ei.
In timpul slujbelor ne inchinam de obicei cind se rostesc numele persoanelor Sfintei Treimi ( Tatal , Fiul si Sfintul Duh ).
Luminarile se aprind la intrare.
In biserica, de regula, barbatii stau in dreapta, femeile, in stinga.